Strona używa plików cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

   Pragniemy poinformować, iż platforma do obliczeń statystycznych R została nowym komponentem wspomagającym system TelWin SCADA. Możliwości R zostały sprawdzone na polu prognozowania poboru gazu w punktach odbioru sieci gazowej.

Integracja pakietu do obliczeń statystycznych R i systemu TelWin SCADA | TEL-STER Sp. z o.o.

W procesie prognozowania korzystano m.in. z modeli Arima czy ETS. Wyniki zostały skonfrontowane z algorytmami bazującymi na sieciach neuronowych w naszym oprogramowaniu TelPROGNOSE.

Integracja pakietu do obliczeń statystycznych R i systemu TelWin SCADA

Przykładowe wyniki.

W ramach prowadzonych prac przygotowano odpowiednie funkcje interfejsowe w pakiecie R umożliwiające interakcję z systemem TelWIn SCADA poprzez interfejs TelWinWS (GetHistoricalData, WriteData, GetCurrentData i GetVariableList).

Prognozę wykonano korzystając z funkcji pakietu forecast m.in. auto.arima, która zwraca najlepiej dopasowany model arima z automatycznie uzupełnionymi parametrami (p, d, q) oraz generycznej funkcji forecast prognozującej h przyszłych wartości modelu.

Dla firm zainteresowanych powyższą tematyką oferujemy specjalistyczne szkolenia, pozwalające na poszerzenie kompetencji z zakresu wykorzystania danych gromadzonych w systemie TelWIn SCADA do zaawansowanych obliczeń i analiz poprzez wykorzystanie pakietu R.

Więcej o platformie do obliczeń statystycznych R znajdziesz tutaj...