Strona używa plików cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Folder produktowy DPMSFolder produktowy DPMS firmy TEL-STER Sp. z o.o.

Logo systemu DPMS dirmy TEL-STER Sp. z o.o.W marcu 2012 przygotowaliśmy dla Państwa, we współpracy z międzynarodową firmą HAWLE, nowy produkt: SYSTEM DYNAMICZNEGO ZARZADZANIA CIŚNIENIEM - DPMS adresowany do przedsiębiorstw wodociągowych poszukujących rozwiązań umożliwiających optymalizację pracy sieci wodociągowej.

System DPMS powstał dzięki wymianie doświadczeń i współpracy firm Hawle i TEL-STER. Zastosowanie systemu DPMS pozwala na utrzymywanie zadanego ciśnienia w wybranych odcinkach sieci wodociągowej oraz na wykonywanie, w sposób w pełni automatyczny, korekt ciśnienia w funkcji czasu. W okresach niskiego poboru wody obniżenie ciśnienia zmniejsza straty wody, co przekłada się na wymierne korzyści ekonomiczne. Podstawowymi elementami systemu DPMS są zawór regulacyjny Hawido 1515 i sterownik TelREG, nadzorujący pracę zaworu regulacyjnego.

Sterownik TelREG funkcjonuje jako samodzielne urządzenie utrzymujące ciśnienie zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem. Regulator sterownika TelREG może pracować w dwóch trybach. W pierwszym, określanym jako tryb Px, utrzymuje on stałe ciśnienie wyjściowe wynikające z aktualnych nastaw lub harmonogramu. Drugi z trybów, określany jako Qx, zapewnia automatyczne wprowadzanie przez regulator korekt zadanego ciśnienia wyjściowego proporcjonalnie do zmian przepływu. W tym wariancie niezbędna jest informacja o aktualnym przepływie. Pomiar przepływu może być realizowany bezpośrednio przez sterownik TelREG (po podłączeniu odpowiedniego przetwornika do wejścia analogowego) lub dostarczany z nadrzędnego systemu SCADA.
Zaawansowane możliwości komunikacyjne sterownika TelREG, w tym wbudowany modem GSM, pozwalają zdalnie monitorować i kontrolować pracę regulatora. Najprostszy sposób komunikacji z regulatorem TelREG polega na wykorzystaniu telefonu komórkowego i komunikatów SMS. Sterownik po wykryciu sytuacji awaryjnej (brak możliwości utrzymania zadanego ciśnienia wyjściowego) może poinformować o tym fakcie, odpowiednim komunikatem SMS, grupę użytkowników. Dodatkowo każdy z zarejestrowanych w sterowniku TelREG użytkowników (identyfikowanych przez numer telefonu) może wysłać komendę SMS z żądaniem przesłania aktualnych informacji dotyczących parametrów pracy sterownika (ciśnienie mierzone, ciśnienie zadane, tryby pracy), jak również komendę zmiany aktualnego ciśnienia zadanego.
Opis funkcji systemu DPMS firmy TEL-STER Sp. z o.o.
Opis funkcji systemu DPMS firmy TEL-STER Sp. z o.o. Drugim wariantem komunikacji ze sterownikiem TelREG jest wykorzystanie łączności GPRS. W tym przypadku można użyć usługę DPMS Web lub włączyć regulator TelREG do własnego systemu SCADA. W pierwszym przypadku użytkownik nie musi dysponować infrastrukturą SCADA do stałego monitorowania i kontroli parametrów pracy regulatora. Korzystając z usługi DPMS Web, oferowanej jako jeden z elementów systemu DPMS, poprzez publiczną sieć INTERNET i przeglądarkę WWW (z poziomu komputera PC, noteboka, smartfona lub tabletu) użytkownik może w pełni monitorować i kontrolować pracę regulatora TelREG. W przypadku integracji z systemem SCADA, wykorzystywany jest wariant protokołu ModBus, zoptymalizowany w celu obniżenia kosztów transmisji.

Trzecim wariantem komunikacji z TelREG jest wykorzystanie wbudowanego interfejsu szeregowego RS232/485 i włączenie sterownika, za pomocą połączenia kablowego, bezpośrednio do systemu SCADA.
W przypadku wykorzystania sterownika TelREG jako elementu systemu SCADA możliwe jest również korzystanie z dodatkowych wejść analogowych (dostępne są 4 dodatkowe wejścia analogowe 4-20 mA) i dodatkowych wejść sygnalizacyjnych (dostępnych jest 8 dodatkowych wejść cyfrowych) do monitorowania innych parametrów sieci wodociągowej.

 telreg - komunikacja

ZAWÓR HAWIDO 1515
STEROWNIK TelREG
Zawór Hawido 1515 redukuje zmienne ciśnienie wejściowe p1 do niższego, utrzymywanego na stałym poziomie, ciśnienia wyjściowego p2. Zmienne ciśnienie wejściowe oraz zmienny przepływ nie powodują zmian ciśnienia wyjściowego kontrolowanego przez sterownik TelREG.

Opis funkcji systemu DPMS firmy TEL-STER Sp. z o.o.


Części składowe:
1. Zawór redukcyjny główny
2. Zawory kulowe (A,B,C)
3. Filtr
4. Kryza dławiąca
5. Zawór dławiąco-zwrotny
6. Zawór sterujący z siłownikiem elektr.
7. Manometry z zaworem odcinajacym (A,B)
8. Elektryczny wskaźnik położenia (opcjonalnie)
9. Przetwornik ciśnienia
10. Motoreduktor
Zadaniem regulatora TelREG jest sterowanie zaworem Hawido 1515 w celu utrzymywania stałego ciśnienia wyjściowego p2. Moduł TelREG udostępnia dwa tryby pracy: 
  • Px – utrzymywanie stałego, zadanego ciśnienia wyjściowego,
  • Qx - korekta ciśnienia wyjściowego w funkcji przepływu (niezbędny jest pomiar przepływu).
Użytkownik dysponuje możliwością zmiany ciśnienia zadanego zgodnie z harmonogramem bazującym na dwóch programach tygodniowych obejmujących 6 stref czasowych każdy.

Opis funkcji systemu DPMS firmy TEL-STER Sp. z o.o.
Dane techniczne: 

  • 4 wejścia analogowe w standardzie 4-20 mA (jedno zarezerwowane do pomiaru ciśnienia wyjściowego, kolejne do dowolnego wykorzystania),
  • 8 wejść cyfrowych,
  • wyjście do sterowania silnikiem zaworu Hawido 24DC,
  • wyjście do sterowania silnikiem zaworu otwórz/zamknij 24DC,
  • modem GSM do komunikacji SMS i GPRS,
  • Interfejs komunikacyjny RS232/485 do bezpośredniego włączenia do systemu nadrzędnego,
  • zasilanie 230AC lub 24DC.
Międzynarodowa Grupa HAWLE produkuje wyroby umożliwiające kompleksowe uzbrojenie sieci wodociągowych: od przyłączy domowych do magistrali przesyłowych w zakresie ciśnień do PN 16 oraz średnic do DN 600. W swojej ofercie handlowej HAWLE posiada ponad 800 rodzajów elementów wyposażenia sieci wodnej i gazowej. Historia sukcesu firmy HAWLE rozpoczęła się w roku 1948 w małym austriackim miasteczku Vöcklabruck od warsztatu instalacyjnego pana Hawle. Konsekwencją ciągłego wzrostu produkcji i osiągnięcia wiodącej pozycji na rynku lokalnym było powstanie firm siostrzanych w Niemczech, Szwajcarii oraz w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Firma TEL-STER jest znanym na rynku producentem systemów informatycznych dla przemysłu, w tym systemu TelWin SCADA. Bogate doświadczenie zebrane na przestrzeni ponad dziesięciu lat działalności oraz doskonała kadra inżynierska pozwalają na oferowanie kompleksowych rozwiązań związanych z realizacją zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej. Kompetencje firmy TEL-STER zapewniają profesjonalne usługi w zakresie dostawy, montażu i oprogramowania urządzeń obiektowych (np. sterowników PLC) jak również dostawy i wdrażanie systemów SCADA bazujących na rozwiązaniach własnych (TelWin SCADA).

logo HAWLE